Spolupráce s farmáři

K účinné spolupráci na eliminaci chorob a škůdců na každé farmě, sadu či hospodářství, je nejprve potřeba navštívit místo a seznámit se s farmářem. K tomu, aby se účinně odstranil škůdce či choroba, nestačí jen podle symptomů zaslat lék a očekávat 100% výsledek. Nelze stanovit homeopatika jen na základě popisu (fotek) v mailu. Homeopatiky nedělám plošný postřik, jako je tomu u chemické aplikace. Společně s farmáři pracujeme na tom, aby se farma harmonizovala, a i když bude výskyt škůdců či chorob, tak by si s tím ekosystém měl zvládnout poradit.

Jiný druh spolupráce je u „testování“ a hodnocení účinnosti na daný problém na různých místech, kde se aplikuje homeopatikum a zkoumáme pak, jakou měl v daném případě účinnost. Jedná se především o homeopatika na posílení rostlin, klíčení a růst v závislosti na půdě a prostředí, oživení půdy a podobně. Toto je výzkumná práce a farmář spolupracuje a hodnotí problematiku společně s homeopatem. Akutní onemocnění zvířat či rostlin (například povětrnostní podmínky) řešíme okamžitě. Takováto spolupráce je vhodná především pro farmáře, se kterými již dlouhodobě spolupracujeme.

Pokud jde o jednotlivé škůdce, signalizují problém, který je třeba řešit především u farmáře (či toho, koho je farma), také historie místa má obrovský vliv na jejich výskyt. Energie místa a lidí, kteří tam žijí a žili, působí na škůdce a choroby jako magnet. Vyskytují se záměrně – ukazují, co je třeba u sebe a v okolí uzdravit. (to se týká i plevelů či nových výskytů druhů rostlin, které tam nikdy před tím nerostly) Po „uzdravení“ škůdce obvykle odejde nebo už neškodí. Homeopatika neslouží k vymýcení škůdce – každý živočich (i když se pase na hospodářské plodině) je důležitý v ekosystému. Odstraněním jednoho se uvolní místo pro přistěhování druhého, který tam třeba nikdy nebyl a vyskytne se tam jen proto, že už tam nemá konkurenci a pak může přijít další postřik a tak stále dokola. Navíc se chemickým postřikem (i pouhým cíleným podáváním homeopatik) oslabuje půda a rostliny. Harmonizací místa a lidí, kteří tam žijí, škůdci a choroby již neuvolňují místo jiným, nýbrž vytvářejí ekosystém, ve kterém se nepřemnožují, ale žijí v harmonii s okolím.

K tomu se s farmáři scházíme a společně „léčíme“ tento blok, který jim škůdci přišli zdůraznit. A až poté přijde na řadu aplikace homeopatik (pokud je ještě třeba). Součástí harmonizace je pochopení problému, jeho příčiny. Podáváním homeopatik pouze na danou chorobu či škůdce obvykle neřeší problém – vše se po čase (jak přestanou homeopatika působit) objeví znovu.

Je rozdíl, pokud se pěstují plodiny nevhodně. Jako například nepůvodní kultury, nebo na nevhodném, pro ně nepřirozeném místě. Když zasadíte jabloň do bažiny, moc se jí tam nebude dařit. Také intenzivní pěstování – monokultury – nejsou pro udržení rovnováhy vhodné. Je třeba zvážit, zda nechuraví proto, že prostě nemohou v daném prostředí přežít. Vyčerpaná půda nebo nevhodné místo bývají také příčinou oslabení.

Vše je třeba zhodnotit na místě, dohodnout se na postupu ozdravení a dlouhodobě spolupracovat. Výsledky jsou znatelné i třeba až po několika sezónách, v závislosti na daném problému.

Hana Goldová

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *